Pluskwy domowe wyjątkowo łatwo adaptują się do nowych warunków, przez co bardzo trudno je zwalczać.

Pluskwy domowe wyjątkowo łatwo adaptują się do nowych warunków, przez co bardzo trudno je zwalczać.

FAKT / MIT

Zdolności adaptacyjne pluskiew do zmieniających się warunków środowiskowych są bardzo wysokie. Z tego właśnie powodu ich zwalczanie jest wyjątkowo trudne. Przykładowo pod wpływem ekspozycji na działanie insektycydu, może przetrwać niewielka ilość osobników posiadających zmutowane geny, zapewniające im odporność. Ich potomstwo będzie miało jeszcze większe szanse na przeżycie, a z czasem cała populacja stanie się niewrażliwa na dany środek, który od tej pory będzie nieskuteczny.

Co więcej, pluskwy domowe przystosowują się również do stylu funkcjonowania zagrażających im drapieżników oraz swoich żywicieli. Bardzo skutecznie się ukrywają, szukając schronienia w miejscach trudno dostępnych (takich jak niewielkie otwory, szczeliny i wnęki). Mogą nawet aktywnie wpływać na rozmiar swojego ciała, okresowo zmniejszając jego grubość nawet o połowę. Ich wykrywanie jest zatem równie trudne, co zwalczanie.

To jeszcze nie wszystko. Pluskwy potrafią przetrwać bez tlenu przez kilka godzin a bez pożywienia – przez wiele miesięcy. Łatwo przemieszczają się z miejsca na miejsce, infekując bagaże, meble czy ubrania. W ten sposób populacja zajmuje kolejne terytoria (np. pokoje w ramach jednego hotelu). Kontrolowanie dalszej infestacji jest zatem dużym wyzwaniem.

Zwalczanie pluskiew domowych wymaga podjęcia fachowych, zdecydowanych działań, opartych o skuteczną strategię i interdyscyplinarne podejście, łączące wiele sposobów zwalczania pluskiew i ich rozprzestrzeniania, jak i ochrony przed powrotem na dawne miejsce bytowania po zakończeniu dezynsekcji.

Podobne wpisy